Apzinātība Dabā būt Iedvesmai Ikdiena

Par apzinātību. Un ožu kā apzinātības pavadoni.

Pēdējo gadu laikā ar lielu interesi brīvajā laikā esmu studējusi un izzinājusi laikmetīgo apzinātības praksi. Apzinātība – sajust šo mirkli, būt šeit un tagad.

Apzinātība atgādina par mūsu maņām – to brīnišķīgajām funkcijām un labdarošo mūsu dzīvošanai. Šeit un tagad būt ar savu tausti, ožu, dzirdi, redzi, garšu, un katru no tām piedzīvot kā brīnumu, ne kā ko pašsaprotamu – tas ir sākums dzīvei harmonijā, pateicībā un apbrīnā – cik unikāli esam radīti. Un cik daudz miera, prieka, laipnības pret sevi, arī brīžos, kad kaut kas neizdodas, varam piedzīvot.

Apzinātība ir satverama. Tā ir izvēle ienirt tagad-būšanā, kur nav vietas pagātnes apcerei un nožēlai, vilšanās sekām, iepriekšējām psihotraumām. Tur nav vietas arī ilgotajai nākotnei – gan cerībām un gaidām, gan bailēm un apjukumam. Tāpēc šie brīži ir tik nepieciešami, jo dziedinoši, mierinoši, atbrīvojoši.

Oža – apzinātības pavadone

Rīta cēliens birojā. Fonā skan uzmundrinoša mūzika. Sēžot pie datora, automātiski apēdam augļu-riekstu batoniņu enerģijai. Biroja krēsla ergonomiskais paliktnis saplūst ar katru ķermeņa līniju. Ejot garām logam, redzam, ka vējā plīvo bērza zari. Un tad ierodas kurjera vestā kastīte ar tikko plaukstošām hiacintēm biroja palodzēm. Ir maņas, kas strādā “fonā” un tad ir oža, kas kaut uz dažām sekundēm aptur jebkuru mūsu darbošanos. Mēs iesmaržojam aromātu, un smadzenes uzreiz pieslēdzas – tās sāk procesēt, atgādinot pagātnē notikušo, justo, veido jaunas asociācijas uz bijušo iespaidu bāzes. Un gribot vai negribot, atgriež mūs “šeit un tagad”. Kādi dokumenti, kādi zvani, kādi pēdējie termiņi – šobrīd domājam tikai par hiacintēm. Un pavasari. Un mīļajiem. Un sīpolpuķu stādīšanu.

Apzināti brīži kvalitatīvai sevis iepazīšanai

Apzinoties savu esību un emocijas šajā brīdī, šajā situācijā (TAGAD!), esam aktīvā nomodā arī par to dzīvi, ko mērām dienās, mēnešos, gados. Pašreizējā mirkļa apziņa nereti ir kā pamošanās zvans – kāda ir mana dzīve. Vai tā vispār ir mana? Cik daudz dzīvoju savu, cik – esmu uzņēmusies arī citu? Un vai dzīves veids, virziens man pašai nāk par labu. Skrējienā nav laika apcerei. Un oža ir tā maņa, kas tik efektīvi mums palīdz fokusēties uz sevi šobrīd, savu iekšpasauli tagadnē.

Jāapzinās, ka novecojot ožas spējas mazinās, kā arī, ja bijusi kāda traumatiska pieredze, tādēļ attīstīsim un izkopsim ožu ik dienas. Jo vairāk dažādu aromātu (saldu, skābu, rūgtu, svaigu, spēcīgu, maigu, ilgstošu, ātri gaistošu) ieelpojam, jo labāk attīstām savu ožmaņu, jo vairāk piedzīvojam apzinātus apstāšanās brīžus.

Miers skrējienā. Apzinātības prakse palīdzēs nemiera, baiļu, spriedzes, stresa radītu traucējošu ķermeņa sajūtu, emociju vai nepārejoši skrienošu domu laikā. Kā iekšējā haosā ieraudzīt sevi no malas, kā iegūt plašāku perspektīvu?

• Domā par savu prātu kā lielu ezeru, plašu jūru vai okeānu. Domās vizualizē šo skatu.

• Šajā ūdenstilpnē vienmēr ir viļņi – lielāki, mazāki, kaut neliela ūdens virsmas sašūpošanās, bet ir.

• Domā par katru no viļņiem, ko redzi. Tas ir Tavu baiļu, raižu, neziņas, nespēka cīnīties vilnis. Vēro to, ļaujot tam aizplūst. Neiesaisties, necenties apturēt, pierunāt.

• Esi ar visām savām domām vai emocijām, kas pilnas ar nemieru, jautājumiem. Un ļauj tām aizplūst.

Un, kad viss aizplūdis. Kas notiek ar Tevi? Kas Tevī ir palicis? Vai ieraugi risinājumu? Vai ir cerība, ka prātā un sirdī notiekošais ir pārejošs? Pieraksti vai uzzīmē savas sajūtas.

Ēterisko eļļu smaržu brīdis (esot brīvā dabā, ēteriskās eļļas papildini ar apkārt esošajām dabas smaržām).

• Iekārtojies ērti un gādā, lai atmosfēra ir sakārtota, telpā ir patīkama temperatūra, neitrāla skaņa un apgaismojums.

• Apzinies, kas šajā brīdī Tev visvairāk vajadzīgs. Aromāts, kas mierina/uzmundrina; aromāts, kas dod enerģiju vai ieaijā.

• Ieslēdz savu ultraskaņas difūzeri. Vari izmantot arī lavas difūzeri (arī lavas rokassprādzi, kuloniņu).

• Esi klātesoša smaržai. Sajūti to ar degunu. Izbaudi, kā smarža virzās dziļāk elpceļos. Pievērs uzmanību tam, kā mainās gan Tava ķermeņa sajūtas, gan emocijas. Esi šajā brīdī smaržu klātbūtnē, neļauj domām klejot pie darbiem vai maldīties starp pienākumiem.

• Pieraksti būtiskāko no šīs pieredzes. Tās var būt 10, 15 vai 30 minūtes, kad attīstīt savu ožmaņu un pavadīt kvalitatīvu laiku ar sevi.

! Ja esi savā automašīnā, atrodi miera mirkli arī tur. Ieelpo sev tīkamu smaržu no pudelītes vai iepilini auto-difūzeri.

! Iekārto gaumīgu kladīti vai blociņu savām pārdomām. Piezīmju grāmatiņa noderēs arī citās apzinātības praktizēšanas reizēs. Ieplāno sevbūšanas laiku tāpat kā darāmos darbus. Sāc jau šodien!

Uzaicini sevi pastaigā pa savu apkaimi vai uz tuvāko parku, mežu, gar jūru.

• Sāc pastaigu rāmā solī. Ievēro to, kas notiek ap Tevi. Ik pa laikam apstājies. Aizver acis un dziļi ieelpo.

• Kādus aromātus sasmaržoji? Mēģini vārdā nosaukt katru no tiem.

• Kādas atmiņas katrs no tiem atraisa? Vai šie aromāti ir tīkami, vai pretēji – saistīti ar negatīvu pieredzi? Vai ir iespēja rekonstruēt negatīvo pieredzi ar šodienas šī aromāta pieņemšanu kā Tev par labu nākošu? Centies rekonstruēt negatīvo pieredzi tagad, šīs pastaigas laikā.

• Kādas ir Tava ķermeņa vibrācijas – tas prasa garāku pastaigu, vai ved Tevi atpakaļ uz sākumpunktu? Tajā vairojas enerģija, vai tas nogurst?

! Domā tikai par šo brīdi – šī brīža aromātu, šī brīža ķermeņa reakciju, šī brīža emocionālo noskaņojumu.

Pieraksti piedzīvoto. Runā ar sevi. Izzini sevi.

Sirds sajūtu maņas.

Vai Tev ir bijušas dienas, kad īsti negribas saost ko tādu, ko var atpazīt – ne gastronomiskās, apkārtējās vides, ne ēterisko eļļu smaržas? Ja Tava smaržsajūta ir ļoti izteikta, tad šādas dienas patiešām ir. Ko darīt, kad atnākusi ožas detox diena? Meklēt sirds sajūtu; arī sirds sajūtu smaržās.

• Atrodi mierpilnu vietu, ieņem ērtu pozu, gādā par to, lai apkārtnē nav uzmanību novērsošu skaņu, intensīvu aromātu, pārāk spilgta gaisma vai nekomfortabla temperatūra.

• Elpo vienmērīgi – dziļām ieelpām un izelpām.

• Ko Tava sirds saka, ko jūt – mieru vai nemieru, siltu vasaras dienu vai drēgnu lietainu vakaru? Kā tā skan – simfoniski vai atsevišķās skaņās? Kas tajā skan – pagātne, tagadne vai nākotne?

• Ļaujies apņemošam klusumam – neko nedomā, neko neanalizē, tikai domā par elpu – smaidot ieelpo cerību un mīlestību, bet izelpo negatīvo (vari saukt vārdā konkrētās emocijas, nepatīkamus vārdus, kas Tev teikti, neaizmirsti arī tās negatīvās domas, ko pati par sevi esi domājusi – dziļi izelpo tās).

• Vēro, kā Tavā sirdī dzimst kas skaists. Ieraugi sirdi kā dārzu. Tas smaržo maigi un neuzbāzīgi, tas aug, tur ir pumpuri, pirmie ziedi, jau noziedējuši ziedi, kādi augi briedina sēklas.

! Tā var būt Tava ikdienas lūgšana, meditācija, kontemplācija. Pieraksti piedzīvoto. Zīmē savu dārzu. Veido bilžu kolāžu.

Mana dzīves aicinājuma aromāts.

Kas Tev ļauj sajusties dzīvai? Kas ir tas aromāts (vai aromāti), kas smaržo pēc Tava dzīves aicinājuma, fiziskas un emocionālas veselības, dzīvotprieka, radošā spēka, uzdrīkstēšanās, izdošanās?

• Atrodi patīkamu vietu mājās vai ārpus mājas, ieņem ērtu pozu. Elpo mierīgi.

• Ko Tavs deguns sajūt? Ko Tava oža vēlas atpazīt? Kas ir tas īpašais aromāts vai aromātu kopums, ko Tava oža meklē? Neanalizē, kādēļ tieši tie aromāti, bet piefiksē tos.

• Kas ir tie aromāti, ko iepildīt pudelītē un pagatavot savu īpašo smaržu, kas Tevi motivēs izdzīvot savu aicinājumu?

! Atrodot savu šī brīža (rīta, vakara, brīvdienu, nedēļas, mēneša) aromātu, Tu sevi īpašā veidā motivēsi un atgādināsi par tiem plāniem un mērķiem, ko esi sev izvirzījusi. Katru reizi ieelpojot šo aromātu, dari to ar smaidu, cerību un apziņu – man izdosies. Pieraksti sava aromāta recepti un pārdomas.

“Emociju eļļas” – pieskarties savai dvēselei ar smaržu.

Zinot, ka impulsus, ko stimulē ieelpotie aromāti, kontrolē mūsu smadzeņu limbiskā sistēma (ožmaņu sasaistot ar mūsu zemapziņu, atmiņām, sajūtām, baudas centriem), mācoties un izzinot aromātu daudzpusīgo spēku, spējam sev tik ļoti palīdzēt.

Praktisks padomdevējs apzinātākai dzīvei – balstoties uz kognitīvo terapiju, izstrādāts astoņu nedēļu plāns.

Ja Tevi interesē laikmetīgā apzinātības prakse, no sirds iesaku Mark Williams un Danny Penman grāmatu “Mindfulness: An Eight Week Plan For Finding Peace In A Frantic World.”

Kā izbēgt no stresa, hroniska mentāla, emocionāla noguruma, trauksmes, aizkaitinājuma, dusmām un nemiera? Vai mūsdienās tas ir iespējams? Apzinātībā balstīta kognitīvā terapija (MBCT) piedāvā konkrētus soļus un tehnikas, ko varam piekopt, lai piedzīvotu ievērojamus uzlabojumus mūsu labsajūtai un vērīgumam. Grāmata būs lielisks resurss, lai satvertu savas būšanas mieru un prieku ikdienā. Kā arī tā ir bagāta ar atsaucēm uz dažādiem pētījumiem, papildu resursiem.

Noslēgumam.

Mierpilna, nereti pat glābjoša, klātbūtne ar sevi un sev tuvajiem – kad ieelpot kopā būšanu, apturēt ārējos šķēpus, kas grib ielauzties šajā apzinātajā “manā” un “mūsu” telpā, nevar būt par daudz.

Un apzināšanās, ka katrā no mums ir vairogs – pateicības pilna tagadnē būšana, kas spēj pasargāt mūs pašus un tuvākos, ir vērtība, ko iegūt, nosargāt, neatlaist.

Kādas ir Tavas attiecības ar apzinātu dzīvošanu? Vai piekop ko no apzinātības prakses? Un kāda ir Tava šī brīža dzīves aicinājuma aromāta kompozīcija?

P.s. Dabas smaržas un svaigs gaiss – tās tversi izejot ārā vai atverot logu.

Taču, ja izmantosi ēteriskās eļļas, tad ir ļoti svarīgi, ka tās, kuras Tu lieto, būtu kvalitatīvas tīras, bez dažādiem sintētiskiem piejaukumiem, uzlabotājiem.

Tās, par 3 eiro lielveikalā, noteikti nav kvalitatīvas un 100% koncentrācijas! Ēterisko eļļu ražošana ir ilgs un sarežģīts process, kam vajag daudz dabas materiāla – par tiem dažiem eiro tas reāli nav iespējams. Un ja nav iespējams – tad varam tikai iedomāties, kas tajā lētajā pudelītē aizstāj vērtīgo auga dzīvības sulu.

Svarīgi arī zināt auga botānisko nosaukumu; auga daļu, no kā iegūta eļļa (lapām, saknes, sveķiem u.tml.); arī ieguves vietu, konkrētu fermu.

Es pati no Latvijā nopērkamajām ēteriskajām eļļām uzticos Young living produkcijai un Dr. Organic ēterisko eļļu rullīšiem (ēteriskās eļļas jau atjauktas ar bāzes eļļu). Par to, kā tās iegādāties, kur uzzināt vairāk, kā izvēlēties – varu palīdzēt noorientēties.

P.s.s. Par ēteriskajām eļļām ikdienā un manu iepazīšanos ar tām jau bērnībā uzzini šeit.

%d bloggers like this: