Ceļot Ceļotava Ikdiena

Kā konstruktīvi un efektīvi saplānot ceļojumu?

Atjaunoju noderīgu informāciju, kas, gatavojoties nākamajam ceļojumam, var palīdzēt.

Pasaule-celot

SAGATAVOŠANĀS CEĻOJUMAM (1. daļa)

Dokumenti un nauda

– Pase vai ID karte. Noteikti jāpārbauda dokumentu (ja ceļojat ar bērniem, dokumentu vairāk) beigu termiņi, t.i. cik mēnešus pēc atgriešanās no ceļojuma (ceļojuma pēdējā diena) dokumentiem vēl ir jābūt derīgiem. Un jānoskaidro, vai pilnvērtīgs ceļošanas dokuments var būt arī ID karte. Vairāk informācijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

– Vīzas. Ja vajadzīgas vīzas vai uzturēšanās atļaujas (vai ir kādas citas tūristu nodevas), jānoskaidro, cik tās maksā, cik ilgā laikā ir noformējamas un kur (iespējams pat, ka ne Latvijā) tās izsniedz. Varbūt tās jāpērk, ierodoties konkrētajā valstī. Kādi dokumenti vajadzīgi, lai vīzas vai iebraukšanas atļaujas iegūtu.

Vairāk informācijas Ārlietu ministrijas mājaslapā.

Mājdzīvnieka (ceļošanas kompanjona) dokumenti. Sava mājas mīluļa pasē jābūt ierakstam par visām veiktajām vakcinācijām. Konkrētās valsts prasības var uzzināt ŠEIT.

– Valūta. Ja tiek lietota cita naudas vienība (īpaši eksotiskākām valstīm), jānoskaidro, kur to labāk samainīt (es parasti izvēlos TAVEX). Jānoskaidro, vai izdevīgi (un ērti pieejami) maksājumi ar karti vai arī jābūt skaidrai naudai (un cik daudz).

– Ceļošanas dokumentu (avio biļešu, apdrošināšanas polišu u.c.) kopijas sagatavošana, ja dokumenta oriģināts tiek pazaudēts vai nozagts, dos nedaudz vairāk sirdsmiera.

Veselība un drošība

– Apdrošināšana. Kāda veida apdrošināšanu izvēlēties (bagāža, medicīna, citi faktori)? Pirmkārt, rūpīgi izlasīt noteikumus. Otrkārt, labāk ietvert kādu ekstra dienu, īpaši jau ceļojot uz ilgāku laiku. Treškārt, palasīt ceļotāju atsauksmes, jo ne vienmēr lētāk, nozīmē “labs pirkums”; drošība, ka vajadzības gadījumā kompensācija tik izmaksāta.

– Veselība. Eiropā ceļojot, darbojas EVAK karte, kuru izsniedz bez maksas. Tā nodrošina pirmo medicīnisko palīdzību un aprūpi jebkurā Eiropas valstī. Par tās iegūšanas un lietošanas noteikumiem var lasīt ŠEIT.

Jānoskaidro, vai dodoties uz konkrēto valsti, nav vajadzīgas kādas potes (vai zāles pret malāriju). Ja vajadzīgas potes, jāparedz ilgāks laiks, lai tās saņemtu. Vairāk informācijas VC4 vakcinācijas dienestā – vai Vakcinācijas centrā.

Ja ikdienā jālieto zāles, kas ir stingri noteikts kā recepšu medikaments, laikus jāparūpējas, lai šiem medikamentiem būtu apliecinošs dokuments (ja prasa uzrādīt lidostā); tāpat arī, ja ir sirds stimulators, mākslīgās locītavas u.tml. var būt nepieciešami to apliecinoši dokumenti.

– Konsulārais departaments. Labi jau laikus saglabāt visus ārkārtas situācijā noderīgus telefona numurus, adreses. Plašāka informācija ŠEIT.

Pajautā citiem ceļotājiem no Latvijas

Noderīga informācija rodama Latvijas lielākajā ceļojumu portālā Travelnews, blogā Latvieši ceļo, kā arī daudzos citos latviešu rakstītos blogos (būs jāatjauno blogu saraksts, kurus lasu ikdienā).

Vieta ceļojumu stāstiem, diskusijām, jautājumiem, arī dažādiem izdevīgiem piedāvājumiem, kas mudina jau šodien (un vispār jau vakar vajadzēja!) ņemt atvaļinājumu, sakrāmēt somu un doties pasaulē, ir Facebook grupā Latvieši ceļo.

 

Ja Tev ir kādi vērtīgi ieteikumi vai papildinoši komentāri, priecāšos izlasīt!

Un – lai tas nākamais ceļojums jau pavisam drīz!

 

Attēls: Pixabay


%d